2019-08-08

Bezinwazyjne usuwanie wgnieceń - moda czy wygoda?


Stłuczki, choć są bardzo nieprzyjemne, zdarzyć się mogą w zasadzie każdemu kierowcy. Wgniecenia w karoserii niestety często są zmorą dla właścicieli samochodów, zwłaszcza tych, którzy szczególną wagę przywiązują do walorów estetycznych samochodu.Usuwanie wgnieceń: tradycyjnie czy bezinwazyjnie


Szpachlowanie i lakierowanie do dziś wśród właścicieli aut uchodzą za najpopularniejsze metody usuwania wgnieceń i zarysowań - są one powszechne w zastosowaniu, stosunkowo niedrogie i łatwe w dostępności - w każdym mieście znajdziemy przynajmniej kilka punktów oferujących takie usługi. Choć metoda jest prosta i skuteczna, finalnie okazuje się nieco toporna - efekt, jaki zwykle uzyskujemy pozostawia wiele do życzenia i daleki jest od ideału. Sama naprawa jest dość długa, ponieważ wymaga wieloetapowej pracy.

Co gorsza - szpachlowanie i lakierowanie bezpowrotnie obniża wartość rynkową samochodu - ślad po szpachlowaniu w postaci nierównej warstwy na karoserii (co jest łatwe do wykrycia popularnymi miernikami) zostanie na reperowanym elemencie na zawsze. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzisiaj niemal każdy potencjalny kupiec samochodu z tzw. drugiej ręki, na oględziny i jazdę próbną wybiera się właśnie z takim miernikiem - takie narzędzie daje mu (lub wręcz przeciwnie) gwarancję, że auto jest bezwypadkowe. Jeśli okaże się, że karoseria była naprawiana, a sprzedający zataił to przed kupującym wcześniej, będzie miał spory orzech do zgryzienia i prawdopodobnie nie sprzeda auta temu kupcowi.

Jest to jeden z powodów dla których rosnącą stale popularnością cieszą się tzw. bezinwazyjne rozwiązania, dzięki którym można usunąć wgniecenia z karoserii bez ingerencji w oryginalną struktur lakieru. Bezinwazyjne (bezszkodowe) metody usuwania wgnieceń nie wymagają ani szpachlowania, ani lakierowania. Do najpopularniejszych metod, które są stosowane w nowoczesnych salonach autodetailingu, należą metoda PDR (Paintless Dent Repair) oraz Glue Puller (potocznie zwana metodą na klej). Mówi się również o tzw. wypychaniu i wyciąganiu wgnieceń. Na czym polegają te zabiegi?

Wypychanie wgnieceń - bezszkodowe usuwanie zmian w karoserii


Wypychanie wgnieceń polega na prostowaniu blachy od spodu, bez konieczności późniejszego jej lakierowania. Karoserię wypycha się od wewnętrznej strony pod odpowiednim kątem - służą do tego specjalne wypychacze blacharskie, które dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Jest to metoda przynosząca znakomite rezultaty w przypadku wgnieceń bez tzw. ostrych załamań. Niestety nie zawsze ta metoda jest możliwa do zastosowania - wykorzystuje się ją głównie przy usuwaniu wgnieceń w elementach takich jak drzwi, klapa bagażnika, maska, błotniki.Wyciąganie wgnieceń - usuwanie wgnieceń bez lakierowania


Druga metoda również umożliwia usuwanie wgnieceń z karoserii bez konieczności ingerencji w oryginalny lakier. Wyciąganie wgnieceń jest jednak nieco trudniejszą metodą i wymaga umiejętności oraz bardzo precyzyjnego działania - aby efekt był satysfakcjonujący, trzeba znaleźć dobrego fachowca.Stosowanie bezinwazyjnych metod usuwania wgnieceń - kiedy jest możliwe i kiedy się opłaca?


Wypychanie i wyciąganie wgnieceń jest możliwe w 95% wszystkich wgnieceń. Czasami przeszkodą może być umiejscowienie, np. na trudno dostępnym i zabezpieczonym przez producenta elemencie, jednak na wszystko można znaleźć sposób. Jedyną okolicznością, która w 100% uniemożliwia wyciągnięcie i wypychanie blachy jest odpryśnięcie lakieru - wówczas bez ponownego lakierowania niestety się nie obejdzie. Nie oznacza to, że tej metody nie możemy zastosować i jesteśmy zdani na szpachlowanie - możemy skorzystać z tej metody i po prostu oddać element do ponownego lakierowania.Gradobicie - usuwanie wgnieceń po gradobiciu


Zjawiska atmosferyczne mogą być katastrofalne w skutkach jeśli chodzi o stan karoserii - szczególnie groźne, spośród tych powszechnie występujących w naszej strefie klimatycznej, są gradobicia i silne wichury. Grad to prawdziwa zmora kierowców - im większe kule gradu, tym mocniejsze zwykle uszkodzenia. Okazuje się jednak, że również drobny grad może narobić wielu problemów - karoseria cała we wgniotkach. Wyobrażacie sobie podróżowanie takim samochodem? No właśnie - wielu kierowców z samochodem dosłownie obitym przez grad również sobie tego nie wyobraża. Szpachlowanie i lakierowanie całego samochodu nie ma w zasadzie większego sensu - z pomocą w takiej sytuacji przychodzą właśnie bezinwazyjne metody usuwania wgnieceń!

Pozostawienie samochodu w czasie burzy na dworze, bez odpowiedniej ochrony i zadaszenia to spore ryzyko uszkodzeń. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami garażu, ten problem w zasadzie niemal nas nie dotyczy...no chyba, że akurat jesteśmy poza domem. Ci kierowcy, którzy nie mają gdzie schować samochodu na czas zapowiadanego gradobicia, niestety muszą liczyć się z ryzykiem uszkodzenia karoserii. Kule gradowe uderzające z ogromnym impetem mogą nie tylko zbić szybę, ale i poważnie uszkodzić karoserię. Większość takich uszkodzeń powstaje na dachu i na masce, ale zdarza się, że grad zacinający pod kątem może doprowadzić do powstania wgniecenia np. na drzwiach.

Dzięki metodom Paintless Dent Repair oraz Glue Puller (na klej) możliwe jest usunięcie wgniotek powstałych w wyniku gradobicia - jest to szybka i nieinzwazyjna metoda, nie wymagająca ponownego lakierowania karoserii. Dzięki temu, że obie te metody nie wymagają ingerencji w oryginalną warstwę lakieru, a sama naprawa jest bardzo szybka.

Bezinwazyjne usuwanie wgnieceń nie wymaga lakierowania - oznacza to, że nie będziemy musieli rozstawać się z naszym samochodem na kilka dni - w zależności od tego ile wgniotek chcemy usunąć, naprawa potrwa od godziny do kilkunastu godzin. Co ważne, wiele firm oferuje również naprawy mobilne, u Klienta - możesz więc wezwać profesjonalistów do siebie.Czy usuwanie wgnieceń po gradobiciu jest opłacalne?


Nie będziemy oszukiwać - na pewno jest to wydatek (w zależności od ilości wgniotek mniejszy lub większy), jednak jest to inwestycja w samochód i to z przynajmniej kilku powodów. Po pierwsze, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod usuwania wgnieceń, nie ingerujesz w oryginalne warstwy lakieru, a tym samym nie obniżasz wartości rynkowej samochodu. Dobrze przeprowadzona naprawa zapewni Twojemu autu nienaganną prezencję. Po drugie - takie naprawy są dużo szybsze, niż tradycyjne szpachlowanie i lakierowanie. Po trzecie - jeśli masz dobre ubezpieczenie obejmujące usuwanie szkód powstałych w wyniku gradu, nie musisz martwić się niczym - ubezpieczyciel pokryje koszt usunięcia szkód również w przypadku skorzystania z bezinwazyjnych metod.

Potrzebujesz pomocy z wgnieceniami w karoserii? Zgłoś się do HD Master na niezobowiązujące oględziny i wycenę usunięcia uszkodzeń. Działamy w branży od lat - codziennie z pasją i zaangażowaniem przywracamy blask dziesiątkom samochodów. Możesz na nas liczyć!

Usuwanie wgnieceń, wgniotek, Mobilne usuwanie – Drezdenko - Międzyrzecz - Myślibórz - Skwierzyna / ul. Mickiewicza 19 / 66-400 Gorzów Wielkopolski / tel. ​789 191 471 / hdmaster.skw@gmail.com