2019-01-13

Jak chronić samochód przed gradobiciem?


GRADOBICIE - to prawdziwa zmora wszystkich ludzi, nie tylko kierowców. W sytuacji gdy dotrze do Nas porządne gradobicie, straty mogą okazać się kolosalne. Oczywiście w zależności od perspektywy, możemy mówić o stratach rzędu kilkuset (zniszczone auto, wybite okno) lub nawet kilku milionach złotych (takie straty po silnych gradobiciach notują niektórzy rolnicy, którym grad zniszczył plony). O ile rolnik nie bardzo może ochronić rośliny przed gradobiciem, o tyle właściciel samochodu może już zadbać o auto i zdecydowanie zmniejszyć ryzyko uszkodzenia.Najlepsze rozwiązanie - własny garaż


Oczywiście najlepszym, najbezpieczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego garażu. Wprowadzenie samochodu do garażu daje nam gwarancję, że nawet w czasie silnego gradobicia pojazd jest bezpieczny. Dotyczy to garaży solidnych, które w czasie burzy nie zostaną zmiecione z powierzchni ziemi (budowane - betonowe, ceglane, drewniane).


Alternatywą są garaże blaszane - tzw. kontenery, które są zdecydowanie tańszą opcją, jednak o tyle wygodną, że... mobilną. Jeśli nie masz gotowego garażu i dopiero myślisz o jego budowie przy domu lub zwyczajnie nie masz czasu na budowę - zainwestuj w taki garaż. Odpowiednio zamontowany i zamocowany posłuży przez lata, i co najważniejsze - również ochroni Twoje auto.


Jeśli garaż nie jest szczytem Twoich marzeń architektonicznych lub zwyczajnie nie możesz sobie na niego pozwolić, zadbaj przynajmniej o wiatę. Postawienie wiaty to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych (w zależności od wykorzystanych materiałów, tempa pracy i robocizny - jeśli wykonasz ją samodzielnie, koszt będzie nawet o połowę niższy, niż w przypadku budowy zleconej). Obecnie można skorzystać także z gotowych rozwiązań - wystarczy wiatę zamówić, zmontować i gotowe. Warto natomiast podkreślić, iż taka wiata może nie zabezpieczyć samochodu w 100% przed gradobiciem, ponieważ o ile zabezpieczy dobrze dach, nie będzie w stanie ochronić auta przed kulą gradu, która np. odbiła się rykoszetem od podłoża i uderzyła w auto. Oczywiście takie sytuacje są sporadyczne, ale mogą się wydarzyć.

sposoby na ochronę samochodu przed gradobiciem

Nowością, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem są specjalne pokrowce przeciw gradobiciu. W zależności od ceny są to jedno lub nawet dziesięcio-warstwowe pokrowce, których zadaniem jest minimalizowanie szkód wyrządzonych przez gradobicie. Koszt takiego pokrowca to od kilkuset do kilku tysięcy złotych.


Jeżeli stawiasz auto przy domu, na posesji, a nie masz ani garażu, ani kontenera, ani wiaty - możesz wykorzystać jeszcze opcję specjalnego namiotu - wiaty tekstylnej. Przypomina to nieco namiot przemysłowy, jaki widuje się na targowiskach, festynach etc. Coraz częściej takie namioty wykorzystuje się także w ogródkach działkowych. Skala bezpieczeństwa jaką zapewni Twojemu autu taki namiot jest zdecydowanie mniejsza aniżeli w przypadku wszystkich wymienionych powyżej rozwiązań, jednak zawsze stanowi jakąś ochronę dla samochodu i karoserii. Takie namioty nie są spektakularne, ale na szczęście ich rozłożenie jest proste i szybkie - możesz więc schować samochód pod namiot dopiero, gdy zapowiada się brzydka pogoda.Jak chronić auto, gdy mieszkasz w bloku?


Wszystkie opisane powyżej rozwiązania, to sposoby dobre przede wszystkim dla właścicieli pojazdów z własną posesją. Co mogą natomiast zdziałać kierowcy, którzy nie posiadają terenu z garażem i miejscem na własną wiatę?


Oczywiście przy blokach mieszkalnych również funkcjonują garaże - jeśli jesteś właścicielem jednego z nich, problem z głowy. Jeśli nie, trzeba myśleć co dalej.


Jedną z opcji są płatne parkingi podziemne i naziemne zadaszone - są to rozwiązania płatne, jednak koszt takiego parkingu zwykle nie przekracza kilkudziesięciu-kilkuset zł rocznie. Jeśli chcesz cieszyć się autem w dobrej kondycji, warto zainwestować w takie miejsce parkingowe.


Co w sytuacji awaryjnej, jeśli nie masz domku z garażem ani dostępu do garażu płatnego, czy nawet wykupionego miejsca na parkingu podziemnym? Nadal masz kilka opcji :) Możesz zainwestować we wspomniany wcześniej pokrowiec (który nota bene warto trzymać w bagażniku - nigdy nie wiadomo, kiedy natura nas zaskoczy!) i w sytuacji awaryjnej zabezpieczyć nim auto. Możesz też pojechać na parking podziemny do centrum handlowego lub supermarketu, jeśli spodziewany jest grad i tam przeczekać lub zostawić auto i bezpiecznie wrócić do domu autobusem lub taksówką.Skutki gradobicia - jak je usunąć?


Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie udało Ci się zabezpieczyć auta na czas i niestety grad nie był łaskawy dla twojego samochodu - nie martw się. Nie ma takiej szkody powstałej w wyniku gradobicia, której nie dałoby się z samochodu usunąć i naprawić. W zależności od tego z jak dużą szkodą mamy do czynienia, można skorzystać z bezinwazyjnych metod usuwania wgnieceń, a dopiero w sytuacji, gdy te metody okażą się nieskuteczne, wybrać tradycyjne szpachlowanie i lakierowanie. Nowoczesne metody bezinwazyjnego usuwania wgnieceń takie jak PDR pozwalają na naprawę 90% szkód powstałych w wyniku gradobicia. Jeśli twój samochód "oberwał" nie załamuj się - zgłoś się do HD Master na bezpłatną wycenę naprawy auta - ustalimy szczegóły, a Ty będziesz mógł/mogła cieszyć s

Usuwanie wgnieceń, wgniotek, Mobilne usuwanie – Drezdenko - Międzyrzecz - Myślibórz - Skwierzyna / ul. Mickiewicza 19 / 66-400 Gorzów Wielkopolski / tel. ​789 191 471 / hdmaster.skw@gmail.com