2019-05-27

Nieinwazyjne usuwanie wgnieceń w karoserii - kompendium wiedzy


Piękna karoseria, eleganckie felgi, samochód, który po prostu robi wrażenie - niezależnie od tego ile ma lat, jaką wartość i do kogo należy. Na troskę o karoserię składa się wiele etapów, procesów, czynników - to nie tylko unikanie stłuczek (lub co gorsza wypadków) i wgnieceń, ale również odpowiednia kosmetyka czy profilaktyczne zabezpieczanie samochodu przed wszelkimi uszkodzeniami, czy to ze strony warunków atmosferycznych czy nieprzewidzialnych wypadków losowych.Wgniecenia w karoserii - zdarza się najlepszym


Wgniecenia i zarysowania są zmianami, które są najbardziej widoczne na karoserii i tzw. gołym okiem widać, że auto jest "do zrobienia". Jak unikać wgnieceń? Czy to w ogóle możliwe? Jakie są rodzaje wgnieceń? Jak najlepiej usuwać wgniecenia w karoserii bez szkody dla samochodu? Co jeszcze warto wiedzieć, by cieszyć się samochodem w świetnej kondycji, którego pozazdroszczą nam inni?


Samych wgnieceń unikać trudno - o ile można starać się być najlepszym kierowcą świata, zawsze można spotkać na swojej drodze kogoś, kto wyznaje wręcz przeciwną zasadę. wypadki na parkingach niestety zdarzają się nawet najlepszym kierowcom - chwila nieuwagi, zły moment i zły czas i bum - szkoda gotowa. Możemy natomiast próbować ochronić auto przed skutkami gradobicia - zapewniając mu garaż, zmniejszasz ryzyko wgnieceń po gradobiciu do minimum.Czy można usunąć wgniecenie bez uszkodzenia struktury lakieru?


Jeszcze kilka lat wstecz, powiedzielibyśmy, że niestety nie - klasyka: szpachlowanie, gładzenie, lakierowanie i polerowanie. Dziś na szczęście mamy metody i środki, dzięki którym usuniemy wgniecenia szybko, skutecznie, bez ingerencji w głębokie warstwy lakieru.

usuwanie wgniecenia bez uszkodzenia lakieru

Usuwanie wgnieceń PDR


Jedną z technik, która umożliwia usuwanie wgnieceń bez ponownego malowania karoserii jest metoda PDR. Technika PDR (skrót od angielskich słów Paintless Dent Repair) to metoda polegająca na usuwaniu wgnieceń bez lakierowania, co jest możliwe dzięki wypychaniu uszkodzonego elementu specjalnym zestawem naprawczym, w skład którego wchodzą między innymi dedykowane heble.


Metoda PDR jest chętnie wybierana przez samych specjalistów, ale i właścicieli samochodów. Jej główną zaletą jest szybkość i bezpieczeństwo naprawy - szanse na „sknocenie” czegokolwiek lub większe uszkodzenie lakieru są mniejsze niż 1 promil. Metoda PDR gwarantuje natychmiastowy efekt - nie ma konieczności demontażu części, a tym samym właściciel auta nie jest uziemiony na czas naprawy. Wystarczy umówić się na konkretny termin i sprawa załatwiona. Odpada czas i pieniądze, które w przypadku klasycznej naprawy trzeba by było przeznaczyć na demontaż części, prace blacharskie, nakładanie szpachli, równanie, lakierowanie i pielęgnację końcową, co zajęłoby dużo czasu (przynajmniej kilka dni), a finalnie byłoby prawdopodobnie również droższe niż usuwanie wgniotek metodą PDR.


Skuteczność metody Paintless Dent Repair szacuje się na 95 procent - jej zastosowanie nie jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach, gdzie nie ma możliwości dojścia ze sprzętem do miejsca uszkodzenia lub jeśli w aucie zamontowane są specjalne zabezpieczenia (rzadkość).


Rozmiar uszkodzenia na ma żadnego znaczenia - kluczowe jest natomiast umiejscowienie wgniecenia, bo to od niego i dostępności tego miejsca zależy tempo pracy.Usuwanie wgnieceń GLUE PULLER


Drugą niezwykle popularną metodą usuwania wgnieceń bez szkody dla karoserii jest metoda glue puller zwana potocznie metodą na klej. Cały zabieg polega na tym, że z użyciem dostosowanych rozmiarem i kształtem narzędzi oraz gorącego kleju (termopotliwego) wyciąga się wgniecenia. Z metody glue puller korzysta się głównie wtedy, gdy metoda PDR nie jest możliwa do zastosowania.Usuwanie wgnieceń po gradobiciu


Prawdziwą plagą i zmorą zarówno właścicieli samochodów, jak i osób zajmujących się tego typu uszkodzeniami są wgniecenia spowodowane gradobiciem. Wgniecenia są małe, jest ich dużo, są rozmieszczone na dużej powierzchni karoserii - auto uszkodzone w skutek gradobicia po prostu wygląda bardzo źle. Całe szczęście, dzięki metodom bezinwazyjnego usuwania wgnieceń, można karoserię szybko i sprawnie doprowadzić do stanu sprzed gradobicia - wystarczy odrobina chęci, czasu i profesjonalne podejście.Jakie uszkodzenia karoserii można usunąć bezszkodowo?


W zasadzie 99% drobnych uszkodzeń da się usunąć bez szkody dla lakieru i karoserii. Uszkodzenia powstają na sposób wielu różnych czynników - w wyniku kolizji drogowych, jako efekt gradobicia czy uderzenia konaru drzewa, w skutek aktów wandalizmu, ale najczęściej jako efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności na parkingu. Na szczęście, dziś znamy metody dzięki którym szybko i łatwo można pozbyć się wgnieceń!


Wyciąganie wgnieceń bez lakierowania jest chętnie wybieranym rozwiązaniem - zaszczędzony czas, pieniądze, natychmiastowy efekt, ale przede wszystkim brak ingerencji w strukturę lakieru. Ma to swoje oczywiste dodatkowe zalety - jest mile widziane przez ubezpieczycieli oraz gwarantów - nie jest to bowiem ingerencja w karoserię.Wyciąganie blachy bez lakierowania - u profesjonalistów czy samodzielnie?


Usuwanie wgnieceń z karoserii auta to poważna sprawa - od umiejętności, wiedzy i doświadczenia wykonawcy tej operacji, zależeć będzie sukces i elegancki wygląd naszej karoserii. Bezinwazyjne metody usuwania wgnieceń stają się coraz popularniejsze - do tego stopnia, że na rynku zaczęły pojawiać się zestawy do samodzielnej naprawy wgnieceń. Czy gra jest warta świeczki? Czy dla kilkudziesięciu złotych warto ryzykować, że jednak coś pójdzie nie tak, i zamiast usuniętego wgniecenia pojawią się dodatkowe uszkodzenia? Naszym zdaniem nie. Profesjonalista zna się na rzeczy, robi to codziennie i ma fach w ręku - wykona taką usługę szybko, sprawnie, skutecznie i bezpiecznie. Oczywiście tylko od właściciela samochodu zależy czy zdecyduje się na samodzielną naprawę czy powierzy auto w ręce profesjonalistów - ta druga opcja jest jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

wyciąganie blachy bez lakierowania

Mobilne usuwanie wgnieceń


Czy jest możliwe usunięcie szkód w karoserii bez konieczności oddawania auta do siedziby lakiernika? Jak najbardziej - firma HD Master oferuje również usuwanie wgnieceń z dojazdem - dzięki temu Klient nie angażuje dodatkowego czasu, a auto ma naprawione "od ręki". Wystarczy umówić się na konkretny termin i godzinę, dzięki czemu cała akcja będzie przeprowadzona szybko i sprawnie.Kiedy usuwanie wgnieceń bez lakierowania jest możliwe?


W zdecydowanej większości delikatnych, lekkich i pierwotnych wgnieceń. Niestety, jeśli karoseria była już wcześniej uszkodzona i była potraktowana tradycyjną szpachlą, a następnie poddawana lakierowaniu, stosowanie bezinwazyjnych metod w tym miejscu nie będzie możliwe, ponieważ istnieje duże ryzyko większego uszkodzenia. Nie należy się tym jednak zbytnio martwić - dla nas nie ma rzeczy niemożliwych i zawsze znajdujemy jakieś wyjście - cel jest jeden - nienaganna prezencja karoserii.

Usuwanie wgnieceń, wgniotek, Mobilne usuwanie – Drezdenko - Międzyrzecz - Myślibórz - Skwierzyna / ul. Mickiewicza 19 / 66-400 Gorzów Wielkopolski / tel. ​789 191 471 / hdmaster.skw@gmail.com