2018-11-22

Rodzaje wgnieceń w karoserii, które można naprawić metodą PDR


Usuwanie wgnieceń bezinwazyjną metodą PDR (czyli Paintless Dent Repair) cały czas zyskuje na popularności. Jest to metoda wybierana z wielu powodów: jest szybka, bardzo skuteczna i bezpieczna. W ramach techniki PDR można wyróżnić trzy rodzaje wgnieceń - szacując wgniecenie na podstawie rozmiaru uszkodzenia, można poznać cenę naprawy i czas wykonania zlecenia.


Wgniecenie płytkie - jest to wgniecenie zwykle obszerne, rozległe, ale stosunkowo płytkie - bardzo często powoduje deformacje płaszczyzny karoserii. Tego typu uszkodzenia najczęściej powstają na skutek uderzenia w szlaban, spadku gałęzi lub konaru na samochód, uderzenia w słupek. Takie wgniecenia mogą, ale nie muszą być trudne do naprawienia. Każdorazowo wgniecenia muszą być rozpatrywane indywidualnie - może zdarzyć się, że uszkodzenie, choć rozległe, będzie bardzo łatwe do usunięcia. Niestety, czasami dochodzi do sytuacji, w której uszkodzenie jest zbyt duże aby udało się bezinwazyjnie usunąć wgniecenie - dzieje się tak głównie wtedy, gdy blacha straciła już swoją plastyczność.


Wgniecenie zaokrąglone i płytkie - jest to grupa wgnieceń, która powstaje najczęściej jako efekt uderzenia gradu lub kasztanów czy innych dużych orzechów. Ten rodzaj wgnieceń jest prawdopodobnie (w naszej opinii) najłatwiejszym typem uszkodzeń - szkody są usuwalne zwykle w 100%. Warto jednak wspomnieć, że jeśli auto pechowo zostało zaparkowane pod drzewem lub nieszczęśliwie nie było zabezpieczone przed gradem, karoseria może mieć ponad kilkaset wgnieceń, co w efekcie może przełożyć się na zmianę plastyczności blachy - blacha straci swoją sprężystość i plastyczność, przez co nawet po zupełnym usunięciu wgnieceń kształt może delikatnie odbiegać od oryginału.

rodzaje wgniecen w karoserii

Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim samochodów z cieńszą blachą, głównie marek japońskich czy francuskich. Na szczęście intensywne gradobicia zdarzają się w naszej strefie klimatycznej stosunkowo rzadko.


Wgniecenia ostre z koroną wokół - to grupa uszkodzeń, które są zwykle efektem niewielkiego pola manewru na parkingu. Jeśli kierowca ma ograniczone pole manewru, może zdarzyć się, że otwierając drzwi swojego auta uszkodzi stojące obok. W taki sposób powstają szpiczaste wgniecenia w elementach karoserii. Innym powodem tego typu wgnieceń może być kontakt karoserii z czymś ostrym, ciężkim i twardym. Pod względem usuwania uszkodzeń, są to zdecydowanie najbardziej precyzyjne i wymagające uszkodzenia.Na szczęście na każdą z tych sytuacji mamy rozwiązanie – bezinwazyjne usuwanie wgnieceń metodą PDR – szybko, skutecznie, efektownie, bez zbędnej ingerencji w karoserię. Jeśli i Tobie przydarzy się taka niezbyt przyjemna sytuacja, i zechcesz zadbać o nieskazitelny wygląd nadwozia – zgłoś się do Nas! Pomożemy

Usuwanie wgnieceń, wgniotek, Mobilne usuwanie – Drezdenko - Międzyrzecz - Myślibórz - Skwierzyna / ul. Mickiewicza 19 / 66-400 Gorzów Wielkopolski / tel. ​789 191 471 / hdmaster.skw@gmail.com