2019-10-17

Stłuczka na parkingu a naprawa wgnieceń — kto za nią zapłaci?


Wyobraź sobie, że pewnego dnia wracasz po zakupach na parking, a tam okazuje się, że ktoś uszkodził Twój samochód. Jeśli to powierzchowne zarysowanie, sprawa nie jest aż tak beznadziejna (chociaż wiemy, że to marne pocieszenie). O wiele poważniejsza jest sytuacja, w której konieczna jest naprawa wgnieceń.Kto płaci za usuwanie wgnieceń — Ty, ubezpieczyciel, czy sprawca kolizji?


Naprawa karoserii z pokryciem kosztów przez ubezpieczyciela to wcale nie taka oczywista sprawa. Obowiązkowe OC chroni cię w przypadku, jeśli to Ty uszkodzisz komuś samochód. W sytuacji, kiedy nie ty jesteś sprawcą szkody, jej koszty powinny być pokryte z ubezpieczenia drugiej strony. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której nie wiesz, kto uszkodził Twój samochód, ponieważ sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia. Przede wszystkim — nie panikuj. Być może martwisz się, bo nie masz ubezpieczenia AC, czyli autocasco, i przerażają Cię koszty naprawy. Na początku postaraj się rozejrzeć w okolicy. Może ktoś coś zauważył lub zapamiętał jakiś drobny szczegół. Wejdź do pobliskich sklepów — obecnie większość z nich ma monitoring, a z jego pomocą ustalenie sprawcy nie będzie trudne. Możesz też zapytać, czy nikt nie zarysował Twojego samochodu, dając szansę na przyznanie się.Sprawca, który zbiegł, zapłaci za szkody z własnej kieszeni


Jeśli nie masz możliwości samodzielnego ustalenia sprawcy, zawsze powinieneś zgłosić taką sprawę na policję. Ona ma większe możliwości w jego poszukiwaniu. Jeśli go wykryje, konieczność naprawy spocznie na jego barkach. Ucieczka z miejsca kolizji to jedna z sytuacji, kiedy ubezpieczycielowi przysługuje prawo do dochodzenia zwrotu kwoty wypłaconego z OC odszkodowania. Podobnie jest w sytuacji, kiedy kierowca wyrządzi szkodę umyślnie po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, gdy nie miał uprawnień do kierowania pojazdem lub gdy spowodował zdarzenie autem, w którego posiadanie wszedł drogą przestępstwa. Oczywiście analogicznie jest w przypadku, kiedy nie miał ubezpieczenia OC. Wtedy grozi mu odpowiedzialność karna i konieczność zapłaty rachunku za usuwanie wgniotek i inne naprawy.A co, jeśli to Ty stoisz po drugiej stronie i jesteś sprawcą?


Może się okazać, że to Ty przez przypadek zarysujesz lub wgnieciesz komuś karoserię. W związku z przedstawionymi wyżej następstwami pamiętaj o jednym — nie warto uciekać. Nawet jeśli właściciela nie ma w pobliżu. Najważniejsze jest to, aby mógł później do Ciebie dotrzeć. Możesz spróbować szukać go w pobliskich sklepach, jeśli to parking na przykład przy galerii handlowej. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest po prostu pozostawienie swoich danych — na przykład za wycieraczką samochodu. Pamiętaj, że jeśli zauważysz, że zarysowałeś komuś auto i uciekniesz z tego miejsca, ubezpieczyciel zwróci się bezpośrednio do Ciebie. A z nim niełatwo wygrać. Dlatego zawsze lepszym rozwiązaniem jest przyznanie się do winy od razu.

Usuwanie wgnieceń, wgniotek, Mobilne usuwanie – Drezdenko - Międzyrzecz - Myślibórz - Skwierzyna / ul. Składowa 1 / 66-400 Gorzów Wielkopolski / tel. ​789 191 471 / hdmaster.skw@gmail.com