2019-03-10

Wiosenny przegląd samochodu


Wiosna to czas w którym na nowo budzi się życie - zmęczeni zimą robimy wszystko, by wyglądać lepiej, świeżo, z energią. Oczywiście samochody nie umierają (zwykle) zimą, by wiosną się nagle odrodzić, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by po ciężkiej zimie zafundować im wiosenny lifting! A jak wiemy, zimą się dzieje :) Sól, kamień, lód, śliska nawierzchnia i liczne okazje do zaliczenia wgniotki czy otarcia - jest co robić!Na początek - sprawdź układ hamulcowy


Zimą auto jest mocno eksploatowane, zwłaszcza jeśli są trudne warunki na drodze. Poszczególne elementy układu hamowania mogą się znacząco zużyć przez sezon zimowy - warto zatem sprawdzić układ hamulcowy i zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów. U mechanika lub w serwisie przetestują dla Ciebie działanie układu hamulcowego, systemu ESP/ABS - warto sprawdzić również temperaturę wrzenia płynu hamulcowego, stan amortyzatorów i układu zawieszenia. Bezpieczna jazda, to komfortowa jazda.Wszystkie płyny na swoim miejscu


Pobyt u mechanika możesz rozszerzyć o diagnostykę płynów w aucie. Należy sprawdzić ich stan, kondycję oraz poprawność działania. Sprawdzanie stanu płynu do spryskiwaczy to żadna filozofia, podobnie jak jego uzupełnienie. Z pozostałymi też dasz sobie radę, ale jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu, wiedzy lub czasu - zostaw to profesjonalistom. Mechanik sprawdzi, czy płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz płyn w układzie wspomagania są w dobrej kondycji - w razie potrzeby wymieni je lub uzupełni ich poziom. Koniecznie pamiętaj o płynie w układzie chłodzenia, zwłaszcza, że będzie coraz cieplej.


Zmiana opon


Ze zmianą opon możesz się oczywiście wstrzymywać do zdecydowanie cieplejszych dni - zaleca się zmianę ogumienia w chwili, gdy temperatura dobowa (średnia) utrzymuje się na poziomie plus 6-7 stopni. Jeśli masz opony całoroczne, ten etap wiosennego liftingu możesz pominąć, natomiast jeśli jeżdzisz na oponach zimowych, musisz wiedziec, że w trakcie jazdy przy wyższych dodatnich temperaturach, zimowe opony szybciej się nagrzewają i tracą swoje cenne właściwości. Mało tego - po prostu szkoda ich eksploatować, jesli nie ma takiej potrzeby.


Podnieś ciśnienie


Po zmianie opon na letnie, sprawdź na stacji benzynowej poziom ciśnienia. Jeśli koła są niedopompowane i ciśnienie nie jest odpowiednie, uzupełnij braki. Prawidłowy poziom ciśnienia w oponie jest gwarancją komfortowej jazdy - dzięki niemu zmniejszasz zużycie bieżnika, a także i paliwa. Wielu kierowców niestety o tym zapomina, i ciśnienie w oponach uzupełnia gdy.... wyraźnie widać niemal flaka. To trochę późno, ale jeśli nie doszło do uszkodzenia opony - lepiej późno, niż wcale.wiosenny przegląd samochodu

Zadbaj o widoczność


Brzmi absurdalnie? Nic bardziej mylnego - oczywiście, w wielu nowoczesnych samochodach nie musisz o tym pamiętać, bo auto samo informuje Cię o tym, że żarówka się spaliła. Ale co jeśli nie masz tej funkcji? Kiedy ostatni raz sprawdzałaś/eś czy wszystkie lampy działają? Prawdopodobnie na przeglądzie, od którego minęło... no właśnie, ile? Od tego czasu sporo mogło się zmienić. Sprawdź czy żarówki działają i czy są odpowiednio ustawione. Jeśli coś wymaga poprawy - zrób to.


Wycieraczki - do wymiany


Sezon zimowy obfitujący w opady śniegu, cykliczne zamarzanie i odmarzanie może mieć negatywny wpływ na wycieraczki. Oczywiście wiele zależy od tego jakie wycieraczki były założone i gdzie samochód przebywał nocą - może sie okazać, że wcale nie ma konieczności zmiany wycieraczek. Pamiętaj jednak, że wiosna to czas, gdy wyjątkowo często pada deszcz - w trasie sprawne wycieraczki, które dobrze zbierają wodę z pewnością będą przydatne.


Odśwież karoserię - usuń wgniecenia metodą PDR i zadbaj o usunięcie rys


Zimową porą wyjątkowo mocno jesteśmy narażeni na stłuczki, obicia, zarysowania. Wszystko to za sprawą śliskiej i nie zawsze przygotowanej przez służby nawierzchni. Wystarczy chwila nieuwagi uczestnika ruchu drogowego i sklejka gwarantowana. Jeśli zdarzyła ci się mała wgniotka - na parkingu czy na trasie, zgłoś się do nas. w 99,9% uda nam się usunąć ją bez szkody dla Twojej karoserii, metodą bezinwazyjną PDR. Szybko, skutecznie i bez uszkodzenia lakieru. Jeśli tymczasem ktoś lub nawet Ty przyczynił się do powstania rys na karoserii - spróbuj usunąć je w najmniej inwazyjny sposób samodzielnie lub w warsztacie. Piękne auto to samochód, którym po prostu dobrze się jeździ - pamiętaj o tym.


Na sam koniec - sprzątanie


Ten punkt celowo zostawiliśmy na koniec. Punktem kulminacyjnym wiosennego liftingu niech będzie kosmetyka wnętrza i karoserii. Dokładnie umyj auto lub oddaj je do myjni ręcznej, w kórej Cię wyręczą i dodatkowo - zastosują specjalne kosmetyki, które zapenwią mu piękny nieskazitelny wygląd na dłużej.

Usuwanie wgnieceń, wgniotek, Mobilne usuwanie – Drezdenko - Międzyrzecz - Myślibórz - Skwierzyna / ul. Mickiewicza 19 / 66-400 Gorzów Wielkopolski / tel. ​789 191 471 / hdmaster.skw@gmail.com