2019-03-10

Zimowe wypadki z karoserią w tle


Ostatnie dni obfitują w bardzo wietrzną pogodę, która jak się okazuje może być również bardzo niebezpieczna dla naszych samochodów. Nie mieszkamy co prawda w strefie monsunowej, czy nawet na terenach, na których często występują tornada, ale silne porywiste wiatry, osiągające prędkość ponad 100 km/h to w Polsce nierzadkie zjawisko.


Silne podmuchy wiatru mogą poczynić wiele szkód, mniejszych lub większych, także w naszych samochodach. O jakich uszkodzeniach mowa? Unoszące się na wietrze przedmioty takie jak konary i gałęzie, śmieci, a nawet przesuwające się osiedlowe kontenery do segregacji odpadów, mogą wyrządzić szkody w karoserii – wgniecenie, zarysowanie, odłamanie elementu, a także zniszczenia w elementach szklanych – np. wybita szyba czy uszkodzona lampa.

zimowe wypadki z karoserią w tle

Jak uniknąć uszkodzeń karoserii?


Jedynym sposobem na niemal zupełne wyeliminowanie ryzyka uszkodzenia jest parkowanie samochodu w budowanym solidnym zadaszonym garażu. Niestety, nie wszyscy kierowcy posiadają własny garaż - co wtedy? Zostaje nam wynajęcie garażu lub chociażby wiaty (choć to nie wyklucza uszkodzeń przy silnych wichurach). Pamiętajmy jednak o tym, że samochód służy nam głównie do przemieszczania się – skoro przemieszczamy się z punktu A (dom) do punktu B (np. miejsce pracy czy zakupów), które jest docelowym punktem podróży, jasnym jest, że będąc w punkcie B, samochód nie zawsze będzie mógł być odstawiony do zadaszonego garażu – to już będzie wynikało z możliwości terenu, na którym się znajdziemy.


Jeśli nie ma możliwości zaparkowania pod dachem, starajmy się nie zostawiać auta pod drzewami, zwłaszcza tymi wysokimi, ani w pobliży przedmiotów, które w razie intensywnych wiatrów mogłyby uszkodzić auto.Uszkodzone auto - kto zapłaci za naprawę?


Sytuacja niestety nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jeśli przydarzy Ci się taka przykra niespodzianka, i Twoje auto zostanie uszkodzone przez gałąź, postaraj się w pierwszej kolejności ustalić kto jest właścicielem posesji na której doszło do uszkodzenia samochodu. Za utrzymywanie czystości i bezpieczeństwa na tym terenie odpowiada zawsze właściciel terenu, zarządca lub firma sprzątająca. Jeśli miałaś/eś prawo tam zaparkować i doszło do uszkodzenia pojazdu, możesz ubiegać się o wypłacenie odszkodowania.


W przypadku uszkodzenia auta, które nastąpiło w wyniku zaniedbania właściciela terenu, należy wezwać policję lub straż miejską. Obecność funkcjonariuszy jest niezbędna do sporządzenia tzw. notatki służbowej, która posłuży za dowód w sprawie i będzie podstawą roszczeń. Dobrym krokiem jest także wykonanie dokładnej dokumentacji fotograficznej z miejsca zdarzenia. Po przygotowaniu takiej dokumentacji warto na początku podjąć próbę załatwienia sprawy polubownie, jednak niewielu właścicieli posesji będzie skorych do wypłacania gotówki na pokrycie szkód. W 90% przypadków niezbędne jest wzywanie policji, która rozstrzyga spór lub jeśli się to nie uda – kieruje sprawę do sądu. Jeżeli właściciel ma ubezpieczenie OC, koszty naprawy pokryje ubezpieczyciel. Jeśli takiego ubezpieczenia nie będzie posiadał – może próbować unikać odpowiedzialności i konsekwencji z tytułu na potencjalnie duże wydatki – wówczas zostaje wyłącznie zgłoszenie się na Policję i otworzenie sprawy przeciwko niemu.Drobne uszkodzenia – bez paniki – usuwanie wgnieceń metodą PDR


Jeśli gałąź czy spadające sople lodu uszkodziły twój wóz – nie wpadaj w panikę! Szereg rzeczy można zrobić szybko, stosunkowo tanio i bez szkody dla karoserii. Na przykład drobne wgniecenia, które nie spowodowały uszkodzeń głębokich warstw karoserii możesz usunąć w HD Master, dzięki innowacyjnej bezpiecznej bezinwazyjnej metodzie PDR. Jeśli o bezinwazyjne usuwanie szkód chodzi – w regionie nie mamy sobie równych. Zgłoś się do nas, a my wycenimy naprawę – podpowiemy też co zrobić z resztą ewentualnych uszkodzeń i polecimy świetnych fachowców.


Pamiętaj – zawsze najważniejsze jest to, że nikomu nic się nie stało. Dopiero w drugiej kolejności należy martwić się autem, które w większości przypadków, można przecież naprawić.

Usuwanie wgnieceń, wgniotek, Mobilne usuwanie – Drezdenko - Międzyrzecz - Myślibórz - Skwierzyna / ul. Mickiewicza 19 / 66-400 Gorzów Wielkopolski / tel. ​789 191 471 / hdmaster.skw@gmail.com